Povijest udruge

Hrvatska udruga proizvodnoga strojarstva (HUPS) osnovana je 1992. godine u Zagrebu. Cilj Udruge je organizirana društvena, znanstvena, stručna i nastavna djelatnost u svrhu promicanja znanstvenih i stručnih postignuća i projekata u području proizvodnoga strojarstva, te njihove učinkovite primjene u gospodarstvo Hrvatske.

Do sada je najznačajnija aktivnost HUPS-a organiziranje međunarodnih znanstvenih savjetovanja proizvodnoga strojarstva - CIM, kojih je do sada održano šesnaest, a ove godine će se organizirati sedamnaesto savjetovanje CIM2019 u Biogradu.

Od 1995. godine suorganizator savjetovanja je PTW Institut Tehničkog sveučilišta u Darmstadtu, kojem je, do 2005., na čelu bio Prof.Dr.-Ing. Herbert Schulz, a novi direktor PTW Instituta je Prof.Dr.-Ing. Eberhardt Abele. U namjeri pokretanja intenzivnije suradnje s PTW Institutom, Prof.Dr.-Ing. Eberhardt Abele sa suprugom, u periodu 13.- 16. rujna 2007. godine, bili su gosti HUPS-a i boravili su u Hrvatskoj. Posjetili su FSB Zagreb, a u HAZU je Prof.Dr.-Ing. Eberhardt Abele održao predavanje na temu Suvremenih trendova kod obradnih sustava.  Posjetili su poduzeće HSTec Zadar i tako su uspostavljeni  vrlo dobri odnosi i otvorene teme o novim oblicima suradnje, koji traju i do danas.

Cij Udruge ostvaruje se slijedećim djelatnostima (izvadak iz Statuta):

• Društvena djelatnost: okuplja (povezuje) stručne i znanstvene djelatnike te gospodarske, stručne i znanstvene organizacije u Hrvatskoj, čija je djelatnost povezana s proizvodnim strojarstvom,
  • suradnja sa svjetskim udrugama i organizacijama iste ili slične djelatnosti u cilju uključivanja u zajedničke znanstvene projekte, organiziranja znanstvenih savjetovanja skupova te praćenja i prenošenja najnovijih dostignuća s područja proizvodnog strojarstva

Znanstveno-stručna i nastavna djelatnost:

• organiziranje znanstvenih i stručnih skupova,
  • izdavanje znanstveno-stručne literature sukladno zakonu,
  • izdavanje Zbornika znanstvenih skupova te stručne literature svojih članova sukladno zakonu,
  • izdavanje znanstveno-stručnog časopisa sukladno zakonu,
  • sudjelovanje u znanstvenim istraživanjima,
  • pružanje stručnih usluga,
  • organiziranje znanstveno-stručnih seminara,
  • savjetovanja i skupova,
  • iniciranje novotarstva i patenata, pomoć u izradi standarda i tehničkih propisa,
  • izrada informacijskog centra i banke podataka iz područja proizvodnog strojarstva,
  • obavlja druge poslove koji doprinose ostvarivanju ciljeva osnivanja utvrdenih Statutom.

Članstvo u Udruzi može biti redovno i počasno.

Redovni članovi mogu biti stručni i znanstveni djelatnici, državljani Republike Hrvatske, koji prihvate statut i opće akte Udruge.

Redovni članovi mogu biti i pravne osobe (gospodarske, stručne i znanstvene organizacije, čija je djelatnost neposredno ili posredno povezana s proizvodnim strojarstvom) sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, koje podržavaju djelatnost Udruge.

Predsjednik Udruge: Prof.dr.sc. Toma Udiljak

Dopredsjednici Udruge:
za znanstveno stručnu djelatnost: Dr.sc. Damir Ciglar, FSB Zagreb
za gospodarsku djelatnost: Mr.sc. Željko Goja, HSTEC Zadar

Tajnik Udruge: dr.sc. Tomislav Staroveški, FSB Zagreb

Likvidator Udruge: dipl inž. Ivan Ivičak

Izvršni odbor Udruge:
Dr.sc. Toma Udiljak, FSB Zagreb
Dr.sc. Damir Ciglar, FSB Zagreb
Mr.sc. Željko Goja, HSTEC Zadar
Dr.sc. Tomislav Staroveški, FSB, Zagreb
Dr.sc. Goran Cukor, TF Rijeka
Ivan Ivičak, dipl inž., IPS Karlovac
Dr.sc. Vedran Mudronja, FSB Zagreb
Mr.sc. Miljenko Ranogajec, OMCO, Hum na Sutli
Dr.sc. Ivan Samardžić, SFSB, Slavonski Brod
Dr.sc. Antun Stoić, SFSB, Slavonski Brod
Dr.sc. Ivica Veža, FESB Split

Please publish modules in offcanvas position.